.

Je poněkud předčasné uchylovat se k pevným hodnocením designu, aniž si vůz neprohlédnu na ulici či v hale autocentra.  Proto následující řádky vyjádří mé pocity a dojmy ze špionážních fotografiích, které v posledních dnech zaplnila média.

Předmětem textu bude Renault R–space Concept.  Od pohledu lze tušit, že jde o představu velkoprostorového automobilu.  Avšak při pohledu na jeho rozměry vyvstává hned několik otázek a předpokladů.  Proto mi dovolte, abych pro dnešní text zvolil poněkud neobvyklou kompozici, založenou na volných odpovědích na předpokládané dotazy, vznesené nad fotografiemi vize.  Upozorňuji, že jde jen o mé hypotézy.  Skutečnost se po zveřejnění více nosných informací může lišit.

1.)    O jaký automobil by se v praxi jednalo?

Na základě vzezření vozu je patrné, že vůz nedosahuje takových rozměrů, aby znamenal předzvěst příští (v pořadí již páté) generace Espace.  Teoreticky by se dalo předpokládat, že se pro příští generaci zmíněného MPV použijí prvky z koncepčního R-space, nicméně v tom případě by se jednalo spíše o aplikaci určitých estetických řešení na o něco větší karosérii.

2.)    Na fotografiích je zachycen nástupce malého MPV Modus, resp. jeho nepřímý následovník.

Nastane-li tato situace a futuristický model vystřídá v modelové paletě R-space, můžeme očekávat dvě možnosti:  buď ponese etablované označení Modus, nebo si ponechá své prototypové jméno        R-space.  Každopádně by šlo o podstatné oživení MPV segmentu B, ve kterém není neobvyklé experimentovat s konstrukční a zároveň tvarovou podstatou profilu.  Ostatně Opel Meriva či Škoda Roomster hovoří za vše.

3.)    Jde o náznak budoucí podoby pro kompaktní MPV Scenic?

Domnívám se, že tato hypotéza není reálná hned ze dvou důvodů:

a.)    vzhledem k aktuálnosti současného provedení modelu není potřeba nové generace, a to ani v horizontu několika let.

b.)    Do předpokládané doby, kdy by mohlo dojít ke generační obměně vozu Scenic, je pro design pravděpodobné podléhání negativním vlivům, zvláště pak zevšednění.

4.)    R-space je řadová studie, prohlubující myšlenky nového designu Renault-u, které presentuje prostřednictvím karosérie MPV.

Obecně vzato pravděpodobná hypotéza.  Zde však nelze upřít eventuální vliv jejího designu na sériové modely budoucnosti.

Pár slov na závěr…

Sním o progresivních strojích, které byly produkovány ve snovém a ojedinělém estetickém směru, nastoleném Patrickem le Quémentem.  Nemohu zanevřít na kreace nevšedního ducha, zahaleného do smělých šatů mistrovsky inovativního a přitom esteticky citlivého a vkusného střihu.  Po delším strádání je tu opět vize, která nám dává naději.  Naději, že se Renault opět zařadí mezi automobilky, vyhlášené svými vizionářskými schopnostmi.

Jakub Sochor

r1.jpg
r2.jpg
r3.jpg
Ne 27. únor 2011, 17:43:43 CET
testarossa7
Stránku provozují Ing. Vlastimil Habarta cdcc@email.cz a designer Pavel Hušek.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one