.

Dnes trochu jinak - existuje, dle vás, nějaký nepsaný společný rys Volkswagenu Up! a Renaultu Koleos?

Inu, velmi bizarní otázka.  Jde přeci o produkty odlišných rozměrových i karosářských segmentů, tvarových filozofií, cenových relací a koneckonců také cílových zákaznických skupin.

Pojí je však pozoruhodné, nenápadné a na první pohled neviditelné pojítko v podobě jisté formy rebelství, které však není cílená.  Oba vozy totiž v daných místech opustily etablovaný tvarový jazyk svých značek a reprezentují nové prvky.

Pohleďme kupříkladu na přídě modelů.  Up! opouští předem nastolený trend v podobě masky, která je úzká v horizontálním směru a která je paralelou mezi světlomety.  Městský VW zde disponuje pouze úzkou štěrbinou, prakticky veškeré dynamické dění se přemístilo na nárazník.  Prázdnotu v čelní části karoserie zaplňuje klon vozu v podobě Citigo, a sice maskou nové éry, která je mezi světlomety usazena atypicky nízko.

Koleos je na tom podobně.  V jeho případě nelze hovořit o začlenění do nové filozofie.  Vůz tak trochu, v kontextu modelové nabídky značky, představuje skanzen.  Vychází totiž ze zvyklostí, které sahají až k předminulému vizuálnímu směru (zejména díky masce chladiče, rozčleněné na dva díly, přičemž každý z nich úzce sousedí se světlometem).  Kompaktní SUV přichází s maskou, která je příbuzná s tou od Latitude (dalším narušitelem designu firmy) a zároveň na daleké míle vzdálená těm novým (v sériové produkci zatím jen Twingo s v podstatě vzato i Twizzy).

Produkty dnešní dvojice nejsou jediné, které opustily předepsaný řád.  Většinou tak učinily z důvodů licenční výroby společně s modelem jiného zaměření.  To je na první pohled patrné u Lady Largus, která není ničím jiným, než poupraveným Loganem MCV.

S přáním krásného babího léta,

Jakub Sochor

Renault_Koleos.jpg
Volkswagen_Up_.jpg
Po 3. říjen 2011, 18:08:26 CEST
testarossa7
Stránku provozují Ing. Vlastimil Habarta cdcc@email.cz a designer Pavel Hušek.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one