.

Inu, prohlédl jsem si fotografie kreace A2 a mohu říci, že mne ztvárnění vozu zaujalo. Nejde o skici futuristického vozu, nýbrž o moderní (a v kontextu Audi vysoce módní) městský model, vyzařující poslední trendy značky. Ty na mne působí velmi dobře, neboť nám přinášejí velmi příznivé poselství o tom, že i věcná a na první pohled praktická karosérie může vypadat pozoruhodně a nemusí splývat s davem.

Vnější tvary mi ale nepřipadají zcela tradiční. Ačkoli jde v podstatě o hatchback (byť plný odlišností), disponuje model velmi krátkou kapotou a vysokým pontonem. Podobně jako minulá A2 je nová verze, vyobrazená na skicách, originální a smělá.

Zmínil jsem minulé vydání A2, o kterém se říká, že se jeho antisportovní a svébytné tvary nelíbily. Dovolím si připomínku, plynoucí ze selského rozumu - to, že se neprodávala dle očekávání výrobce, ještě nemusí znamenat, že se lidem nelíbila. Ptám-li se lidí na názor, týkající se designu exteriéru, často slýchávám výrazy jako "normální", "hezké", "nic moc"... ale ještě nikdy jsem na adresu tvarů A2 osobně neslyšel slova jako "divné", "ošklivé" či "odporné".

Výše uvedená slova popisují jev, který v oblasti automobilismu vnímám a jenž vyvolává jisté deziluze. Neplatí to však u všech málo prodejných vozidel. Bavíme-li se kupříkladu o voze KIA Opirus, typoval bych, že krom nevalného jména takřka nulové hodnoty nezaujal společnost ani vnějším a vnitřním zjevem.

Menší úspěch Audi A2 ale přeci jen podpořily vnější tvary, které se zdály být, na poměry prémiové sféry, příliš ne-sportovní, neřkuli neohrabané. Přibližný konkurent, za kterého lze považovat Mercedes-Benz A, představoval taktéž velmi nezvyklý a kontroverzní styl, který ostře kontrastoval s jinými Mercedesy. Rozumně a s perspektivou se k této oblasti stavělo BMW, které se nadměrně vyvinutému hatchbacku (v masovějším měřítku) vyvarovalo... ne však nadlouho.  Uvidíme, jak bude v praxi vypadat realizace i3.

 Jakub Sochor

audi1.jpg
audi2.jpg
audi3.jpg
Čt 8. září 2011, 17:27:40 CEST
testarossa7
Stránku provozují Ing. Vlastimil Habarta cdcc@email.cz a designer Pavel Hušek.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one