.

ŠKODA ROOMSTER a spol. 

Kolem české seriové výroby inovativního modelu Roomster padlo mnoho kritických slov.  Jeden renomovaný pražský automobilový časopis, od něhož se očekává profesionalita, označil design Roomstera jako disharmonický … a to mě zvedlo ze židle.

Není to tak dávno, co jsme obdivovali škodováckou „stopětku“ a „stodvacítku“, jejichž estetická hodnota oproti předchozímu „embéčku“ se stala bezkonkurenční proto, že se blížila bodu mrazu.  Když posléze německý koncern Volkswagen ukončil hospodářské trápení české automobilky, došlo k tak výrazné renezanci designu, že by se každý kritik měl několikrát zamyslet, než vypustí do mediálního oběhu vjemové posouzení, zpochybňující kreativitu designerů.

Konečně došlo v Mladé Boleslavi k výrobě u nás stylově neběžného vozidla, které okouzluje odvahou různých velikostí i tvarů bočních oken a jejich nanejvýš nekonvenčnímu harmonickému nepropojení. Diagonálně proti sobě ležící oblé a špičaté rohy nestejně vysokého zasklení, ležící na souběžných dopředu klesajících křivkách, jsou půvabné jako rafinovaně nalíčené dívčí oči.  

Roomster ale není první svým nezvyklým řešením vizuálně dělené karoserie.

Byl to např. americký Pontiac Trans Sport, seriově vyráběný od r.1989 a ruský koncept Moskvič Arbat z r.1990 nebo mladistvě atraktivní Citroën C2 z r. 2002.

V mých kreacích se v 80. letech objevila harmonická nesourodost oken ve dvou zakázkách:

1)  anglická Firma Ogle Design a vyvíjela v r.1982 maximálně užitkový prostorový vůz, motivovaný myšlenkou vlastníka firmy Toma Karena, který mne požádal o několik ideových návrhů.

2)  bernská redakce švýcarské Automobil Revue vyslovila přání o vytvoření vize některého italského automobilu. Tehdejší šéfredaktor Robert Braunschweig věděl o mé externí spolupráci s Pininfarinou. Vznikla tak vize Coupé Alfa Romeo (Alfetta), zveřejněná  14.11.1984 v č. 47 v německé a francouzské mutaci Automobil Revue a Revue Automobile, u příležitosti otevření mezinárodního autosalonu 1984 v Torinu

V galerii  KRITICKÉ EMOCE  Pavel Hušek

Roomster.jpg
AR_a.jpg
A5.JPG
Út 30. říjen 2007, 15:18:43 CET
testarossa7
Stránku provozují Ing. Vlastimil Habarta cdcc@email.cz a designer Pavel Hušek.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one